Tanácsok az első falatokhoz
2004.11.26. 08:36
Elválasztás vagy elválasztódás? Szoptatott babáknál nem mindegy! Első esetben a szülő döntése, hogy elválasztja gyermekét, a második esetben a baba igényei a döntőek. Hacsak nem sürget minket munkábaállás, iskola vagy más, inkább bízzuk babánkra a választást! Mindkét esetben 6 hónapig csak anyatejet kapjon a baba, ezután jön csak el a kóstolgatás ideje, de az sem baj, ha 8-9 hónapos koráig nem fogad el új ételt. Elválasztás esetén előbb kapja a kanalas étket, elválasztódáskor viszont előbb szopik, utána jöhet a kiegészítés! Tapasztalatból mondom, hogy ez utóbbi esetben is rákap a baba az új ízekre, és számottevő mennyiség fog lecsúszni az anyatej után is! Tápszeres babák esetén nincs egységes állásfoglalás, hogy 6 hónapos kornál előbb kéne-e kezdeni a hozzátáplálást. A mai korszerű tápszerek kielégítik a baba tápanyagigényét, így elvileg kivárhatjuk a fél éves kort. Ha előbb kezdjük mégis, és az étel változatlan formában jelenik meg a pelusban, akkor az emésztőrendszere még nem elég érett az új ételekre.
Mikor kezdjük? Ha gyermekünk elmúlt fél éves, és láthatóan érdeklődik az olyan ételek iránt, amit mi fogyasztunk. Ha már átaludta az éjszakát, de egyre többször ébred újra, és szopni szeretne (ez lehet csupán fejlődésbeli ugrás is, ha pár nap alatt visszaáll a rend, ez önmagában nem indokolja az új ételek bevezetését!).
Mit adjunk? A legtöbb szülő gyümölcspéppel kezdi a hozzátáplálást. Az első gyümölcs lehet: alma, őszibarack, meggy. Lehet kezdeni zöldégpürével is, az elsők között szerepelhet: burgonya (anyatejjel vagy tápszerrel készítve), sütőtök (főzve), sárgarépa. Ha néhány napig már fogyasztotta a baba, és nem okozott panaszokat, csinálhatunk "mixeket" is, 2-3 féléből összeturmixolva. A zöldségeket lehetőleg csak pároljuk!
A gyümölcsöket nyersen turmixoljuk, a meggynek csak a húsát adjuk, ezért apró lyukú szűrőn át kell nyomni (passzírozni). A zöldségeket párolóedényben vagy kevés vízben puhára pároljuk, turmixoljuk. Ha sűrű, a saját főzőlevével hígítsuk, vagy ha langyosra hűlt, anyatejjel vagy a szokásos tápszerrel keverjük.
Mikor adjuk? Általában az anyatej mennyisége reggel a legbővebb, estefelé csökken. Én ezért délutánra időzítettem az első kóstolgatást, szoptatás utánra. Dönthet az anyuka a délelőtti időpontban is, ha bármi gond adódik, nem éjszaka fog kiütközni. A baba lehetőleg ne legyen álmos, nyűgös.
Mennyit egyen a baba? A kóstolgatás időszakában 1-2 kanál elfogyasztása már jó! Ez eltarthat akár néhány hétig is. Kulcsszó: a türelem! A babának minden íz új, ha erőltetjük, csak elvesszük a kedvét tőle.
Hogyan válik jó evővé?
- Nálunk az alapszabály: a szülő dönti el, mikor és mit kap enni a gyermek, ő azt döntheti el, mennyit eszik.
- Persze lehet, hogy nem ízlik neki valami, ilyenkor se erőltessük, de próbáljuk meg néhány nappal később újra.
- Ne hozzunk második vagy harmadik ételt, ha az elsőt elutasította, de legyen kéznél gyümölcs, illetve nagyobbaknál kenyér, amivel ki lehet húzni a következő evésig.
- Vágjunk mindenhez pókerarcot! Nyilván nekünk sem ízlik minden babaétel, de ezt ne mutassuk ki a gyermek felé!
- Már kicsi korban is fontos az ízléses tálalás abban, hogy jó kedvvel üljünk le enni.
- Járjunk elöl jó példával! itt az ideje, hogy a mi étkezési szokásainkon is változtassunk...
|