♥ﻭ٤ Kreativitás gyerekekre hangolva٤ﻭ♥
Foglalkoztatók
 
Mondókák, versek, énekek
 
Olvasnivalók
 
Receptjeim
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Statisztika
Indulás: 2004-11-06
 
Ötletek őszre hangolva
Ötletek őszre hangolva : Őszi népszokások - szeptember

Őszi népszokások - szeptember

Nem baj, ha gyermekünkkel ezekről is beszélgetünk röviden...

Éppen elmúlóban van a nyár, a közepén vagyunk a betakarításnak: a gabonafélék betakarítása már megtörtént, a zöldségfélék gyűjtése és télire eltétele éppen folyamatban van, és hamarosan megkezdődik a gyümölcsök (alma, körte, szőlő) szürete is.

 
Az ehhez az időszakokhoz kapcsolódó népszokások is ezekkel az eseményekkel vannak kapcsolatban:  az aratások befejeztével eljön az ünnepek ideje,  számos helyen megtartják ma is az aratóünnepet. Ahol közösségben történt az aratás, a befejezésekor aratókoszorút kötöttek, és azt ünnepélyes menetben a földbirtokos vagy a gazda elé vitték. Az aratás befejezését, a sikeres betakarítást vacsorával, táncos mulatsággal fejezték be.
 
Az őszi népi hagyományokra leginkább az jellemző, hogy a gazdasági élet ünnepei köré csoportosultak, ezek a gazdasági évet lezáró ünnepek. Az ehhez kapcsolódó szokások a földművelés és állattartás ezévi sikeréért mondanak köszönetet, illetve a következő évi jó termésért és szaporulatért szólnak. Több helyen szokás például az ünnepeken a piros, egészséges alma mosdóvízbe tétele (a hasonló hasonlót hoz létre alapon), hogy aki ebben a vízben megmosdik, az is olyan szép és egészséges legyen, mint a belehelyezett alma.
 
Az ősz eleji, betakarításhoz kapcsolódó feladatok nagyszerű lehetőséget adtak a közös munkára, majd annak a közös megünneplésére. Ilyen például a kukoricafosztás, mely a kukorica betakarítását követően történt. Ezeket a hosszú ideig is eltartó munkákat közös nótázással, beszélgetéssel, nevetgéléssel és csínyekkel tették örömtelivé.
 
Lássunk néhány konkrét szeptemberi naphoz kötődő ünnepet!
 
Szeptember 1. - Egyed napja- időjárás és termésjósló nap. Ha esik az eső, enyhe télre számíthatunk, ha szép az idő, akkor finom, ízletes lesz az idei bor. Ettől a naptól kezdve tilos volt szekérrel kijárni a szőlőbe.
 
Szeptember 5. - Lőrinc napja-  a déli fekvésű szőlőkben elkezdtek érni a késői érésű szőlőfajták is. Minden jel az időjárás fordulására, a lassan beálló őszre mutat.  Ettől a naptól kezdve a néphagyomány szerint a dinnye már nem az igazi.
 
Kisboldogasszony napja, szeptember 8. Az egyházi naptár alapján Szűz Mária születésének napja. Az előtte való éjjel a vetni való búzát harmatra tették, hogy ne üszkösödjön, majd ezen a napon kezdték el az őszi vetést. Ekkor kezdik szedni a fűszerpaprikát, melyet madzagra fűzve, és az eresz alá függesztenek száradni. E napon kezdődik a dióverés is. Hegyvidékeink parasztsága úgy véli, ha Kisasszony napján nem köszönt be az éjszakai fagy, akkor hosszú, meleg lesz az ősz.(Ennek különösen a szőlészek szempontjából van nagy jelentősége.)
 

"A népi kalendáriumban a "két asszony köze", azaz az augusztus 15-e (Nagyboldogasszony napja) és szeptember 8-a, (Kisasszony napja, vagy Kisboldogasszony napja) közötti időszak varázserejűnek számít. Ekkor kellett szedni a gyógyfüveket, kiszellőztetni a téli holmikat, a ruhaféléket, hogy a moly bele ne essen. Ilyenkor ültették a tyúkokat, hogy jó tojók legyenek, gyűjtötték "két asszony közi" tojást, melyet mésszel bekenve aztán hosszú ideig eltárolhattak.

Szeptember 21. - Máté napja:
A nap időjárása alapján a borra vonatkozóan jósoltak: "Ha Máté napján tiszta idő vagyon, a bornak esztendőre nagy bőségét várják"
 
Szeptember 28. - Vencel napja:
Ehhez a naphoz különleges népszokás kapcsolódik egy kis faluban, Tállyán. A falu Északkelet-Magyarországon, a híres tokaji borvidéken helyezkedik el, méltán népszerű pincészeteiről és vendégszeretetéről.  Itt Szent Vencel napját két évszázada különös ünnepélyességgel üli meg a falu katolikus közössége. Alapításkor a tállyai Fáklyás Társulat  a helyi szőlőművelők társulata volt. A társulatot helyi férfiak alapították, akiknek megvoltak a saját szokásaik, ünnepeik és szabályaik. Bár írásos emlékek csak az elmúlt 200 évből maradtak fenn, azokban bőven található utalás a korábbi időkre is. Társulati életük egyik központja ma is a Szent Vencel oltár: Vencel-napot követő vasárnapon roskadásig feldíszítik a templom Szent Vencelnek szentelt mellékoltárát szőlőfürtökkel és szőlővenyigékkel, virágokkal, majd az oltárra két üveg bort tesznek a kezdődő ünnepséghez.
 
Szeptember 29. - Szent Mihály napja:
Mihály az egyház oltalmazója, a haldoklók istápolója, a halottak másvilági szószólója. Ő a túlvilágra érkező lélek bírája és kísérője a népi hit szerint. Ezzel kapcsolatos az az elnevezés, mely szerint a hordozható ravatalt Szent Mihály lovának is hívják. Neve a héber Mikél-ből ered, ami magyarul azt jelenti: olyan, mint az Isten. Mihály a vallásban úgy szerepel, mint arkangyal, az angyalok fejedelme, az angyali seregek vezére.
 
Erre a napra már megforrt a déli szőlőhegyek korán szüretelt szőlőinek bora. Ezért a délmagyarországi területeken ezt a napot Borszűrő Szent Mihály napjaként is emlegetik. A nap az egész országban jelentős a gazdasági év szempontjából: ekkortól lehetett szűrni a bort, ekkortól kezdődhettek a lakodalmas mulatságok. Ez a nap a gazdasági év fordulója, ez a napja a pásztorok elszámoltatásának és szegődtetésének időpontja is.
 
Több helyen Szent Mihály napja a szüret megkezdésének időpontja. Ez határozta meg általában a város egész életét: szünetelt a bíráskodás, a diákok szabadságot kaptak (cserébe szüreti munkájukat mindig elvárták).

 
Menü
 
Szerkesztő oldalai
 
Rólunk...
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!